Jean Paul Gaultier – Enfant terrible pařížské módy

Punker a rebel, který nejde s davem. Takový je francouzský módní návrh Jean Paul Gaultier. V módní historii jsou už navěky zapsaní jeho námořníci na flakonech parfémů i špičaté korzety a podprsenky. Často je označovaný jako „enfant terrible“ pařížské módní scény. Rebel francouzské i světové módy dráždí Paříž od roku 1976.

gaultier

Madonnou to všechno začalo

Gaultier nikdy nestudoval žádnou módní školu, a přesto se nesmazatelně zapsal do módní historie. Špičaté korzety americké zpěvačky Madony jsou už dnes už legendárním módním výstřelkem. Právě korzety kuželovitého tvaru se po jednom z koncertu staly hitem, který nejen Madona několikrát zopakovala. Tato přehlídka vystřelila tohoto módního návrháře do hvězdných výšin. Gaultier se narodil v roce 1952 ve francouzském Arcueil. Hned na začátku 70. let se zaměřil na módu, zpočátku jako asistent u velikána světové módy Pierra Cardina a krátce také u další módní legendy Jeana Patoua. Vlastní tvorbě se začal po těchto zkušenostech věnovat v roce 1976, kdy si založil vlastní značku.

Madonna korzet od Jeana Paula Gaultiera Madonna korzet od Jeana Paula Gaultiera

Sukně v pánské módě a fascinace korzety

Mezníkem pro jeho tvorbu byl rok 1983. V tomto roce ukázal fascinaci korzety v kolekci Le Dadaisme. Nikdy se neřídil žádnými pravidly. Ženskost v Gaultierově podání má tak podobu vzdušných tylových sukní s bundami pobitými cvoky.

Současně se začal zabývat mužskými kolekcemi, které o dva roky později okorunoval outfitem se sukní. Od té doby je sukně v pánské módě v Gaultierově podání považována za klasiku a Gaultier se nebojí pro muže tvořit dlouhé sukně hluboké výstřihy.

Do své tvorby zahrnul i pruhované námořnické košile, jejichž podobu promítl na parfémy. Roku 2005 navrhuje pro francouzský dům La Redoute námořnickou kolekci, která je inspirována právě jeho oblíbenými pruhovanými košilemi. V roce 1993 Gaultier uvedl řadu parfému, které se posléze staly také obrovským hitem.

parfémy Jean Paul Gaultier parfémy Jean Paul Gaultier

Gaultier a jarní trendy v roce 2016

Jaké novinky a trendy si Jean Paul Gaultier přichystal pro jaro a léto 2016? Můžete se inspirovat naší nabídkou či videem z přehlídky na Paris Fashion Weeku.